Maraş Girişimi

Geleceğimizin Birleştiği Yer

Maraş'taki 'ince hesap' ne?

AFAD kampı yapımında diğer bir hesap da Pazarcık sınırları içinde yapılacak Ağır sanayi bölgesi için  ‘ucuz emek’ elde edebilmek.

Maras’in Sivricehöyük Mahallesi’nde, AFAD mülteci kampi yapilacagi iddiasiyla, “360 dönümlük mera arazisinin hukuksuz biçimde Hazineye devrilmesine iliskin iddialar ve tartismalar sürüyor.

Bugüne kadar, tartisilan iki hesap üzerinde duruluyordu. Birincisi, kamp alani insaatinin TOKI üzerinden Kalyon Insaat’a ihale edilmesinden dolayi rant hesabiydi.

Ikincisi ise kamp alaninin Alevi bölgesine yapilmasindan dolayi Alevi nüfus üzerinde baski hesabiydi. Simdi bunlara bir de ‘ucuz emek sömürüsü’ hesabi eklendi.

Fatma Keskintimur’un Evrensel’de yer alan haberine göre, AFAD kampi için Hazineye devredilen meraya sinir bölgede, 5 bin dönümlük alana Tekstil Ihtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) kurulacak. “Arsa Ön Tahsis Ilanlari” yayinlanan OSB için ocak ayinda Kahramanmaras Ticaret ve Sanayi Odasinda (KMTSO) tanitim yapilmisti. Tanitim sirasinda, “Ilave 25 bin kisilik istihdam ve ihracatta ciddi bir siçrama yasanacak” ifadeleri kullanilmisti.

Bölge halkinin tepkilerine ragmen, basta Vali olmak üzere tüm yetkililerin kesin bir dille “Planlandi, degistirilemez” diyerek savundugu kamp için de “30 bin civarinda mültecinin barindirilacagi” belirtiliyor.

SANAYI-DEVLET IS BIRLIGI

KMTSO Yönetim Kurulu Baskani Kemal Karaküçük’ün, Tekstil Ihtisas Organize Sanayi Bölgesi tanitiminda yaptigi konusma adeta itiraf gibi! Emegin ve doganin her türlü sömürüsüne meydan verecek sekilde düzenlemeler yapmak üzere hükümetten söz alindiginin itirafi gibi.

Toprak Koruma Kurulu onayi ve ÇED (çevre etki degerlendirme) raporlari olmadan sanayi tesisi yapamamaktan sikayetçi oldugu konusmasinda Karaküçük, yeni kurulacak OSB’de Hazine arazilerinin hizmetlerine sunuldugunu su sözlerle anlatmisti: “Kahramanmaras maalesef hazine arazileri açisindan çok zengin bir bölge degil. Tomsuklu askeri bölgesinin yanindaki alana yaklasik 2 bin 500 dönümü Hazine arazisi, 2 bin 500 dönümü de özel mülkiyet olan alani birlestirerek 5 bin dönümlük sanayi alani olusturduk”.

ASKERI ENGEL KALKACAK!

OSB için, Merkez Dulkadiroglu ilçesi sinirlarindaki Çinarli, Çigli ve Yeni Yurt Mahallelerinin sinirlari içerisinde 500 hektarlik alanin ayrildigi belirtiliyor. 73 parselde, 62 sanayi alani olusturuldugu ifade ediliyor.

Söz konusu mahalleler AFAD kampi için ayrilan Sivricehöyük Mahallesi’ne sinir. Söz konusu yer “Tomsuklu” olarak da ifade edilen askeri alanla da birlesiyor. 2017’ye kadar TSK’ye tahsis edilmis olan alan daha önce de ayni bölgede Maksutusagi köyü içinde yapilmasi planlanan ‘çöp tesisi’ için gündeme gelmis ve yine köylülerin direnisiyle karsilasilmisti. Birinci sinif tarim arazisi oldugu gerekçesiyle olusan tepkiler ve açilan davalar sonucunda “Bölgenin, TSK’nin atis alani içinde oldugu” gerekçesiyle tesis projesi iptal edilmisti.

2012 yili içinde bu bölgenin OSB olarak degerlendirilmesi için baslanan girisimlerde ise bu sorunun, AKP il ve ilçe yöneticilerinin çabasi sonucu bizzat Cumhurbaskani Tayyip Erdogan’in talimatlariyla asildigi iddia ediliyor.

O günlerde, yine KMTSO ve diger patron örgütlerinden gelen açiklamalarda, “TSK’nin de konuya sicak baktigi, zaten 2016 sonuna kadar askeri alana sifir olacak sekilde tüm OSB çalismalarinin tamamlanmasiyla, buranin askeri alan için uygun olamayacagi, 2017 yilinda bölgenin bu konumdan çikacagi” belirtilmisti.

‘AKP’NIN HESABI ÇOK YÖNLÜ’

Maras Yasam Platformu sözcülerinden Mahmut Deliter, gazetemize yaptigi açiklamada karsi karsiya olduklari saldiriyi su sözlerle anlatti: “Günlerdir süren direnisimiz, bazi çevrelerce israrla yanlis aktarildi. Suriyeli mültecilere karsiyiz gibi gösterildi. Herkes sunu bilmeli ki buradaki hesap ‘Mültecilere insani yardim’dan öte bir hesap. AKP Iktidari, bu projeyle, bizleri kendi ayrilikçi politikalarinin bir parçasi olarak baski altina almaya çalisiyor. Endiselerimizi ve hassasiyetimizi hiçe sayarak, Suriye’de yaptigi gibi, burada da mezhepçiligi kiskirtiyor. Belki de bizleri, bizden önceki akrabalarimiz gibi mülteci konumuna düsürmenin hesabi içindeler”.

Burada yasayan halkin, kamplara dair “Cihatçi örgüt elemanlarinin da barindirildigi” yönündeki endiselerine hiçbir açiklayici yanit alamadigini ifade eden Deliter, tüm bu endiselerin disinda bölgede ‘çok daha genis bir talan hesabi’ olduguna dikkat çekti: “Görünen o ki, birinci sinif tarim arazisi olan bu topraklari, sanayinin hizmetine verme yönünde yillardir süren çaba sonuçlanmis. Mülteci kampi için bu yerdeki israr da bu yüzden. Bir yandan buradaki nüfusu yildirip dagitacaklar, bir yandan da mülteciler üzerinden patronlara ucuz is gücü imkani sunacaklar. Iste AKP’nin hem mültecilere hem de kendi ülkesindeki halklara reva gördügü politika!”

SIVRICEHÖYÜK DIRENIYOR

Maras-Narli arasinda çogunlugu Kürt-Alevi yurttaslarin yasadigi yerlesim yerleri, neredeyse tüm bölgenin en verimli tarim arazileri. Bu yüzden yillardir bu alana dair her türlü talan girisimine (çöp tesisi, çimento fabrikalari) direnisle karsilik veren bölge halki açisindan “AFAD kampi” da süpheyle karsilandi.

Maras Yasam Platformu bünyesinde günlerdir mücadelelerini sürdüren Sivricehöyük ve civar mahalle sakinleri, bu kez saldirinin çok yönlü oldugunu ifade ediyorlar. Pazar günü binlerce kisinin katilimiyla gerçeklesen mitingde jandarma, kitleye gazla müdahale etmis, ardindan direnis çadirini kaldirtmisti. Ayni günün aksami, “Mücadeleye devam” diyerek cemevi bahçesinde yeniden nöbete baslayan Platform bilesenleri ve çok sayida destekçi, hukuki alan da dahil, mücadeleyi birakmayacaklarini söylüyor.

MÜLTECILERIN ACI TÜRKIYE SERÜVENI

Suriye’deki savastan kaçarak Türkiye’de yasamaya çalisan mülteci sayisi 3 milyonu buldu. AKP’nin baslangiçta Suriye Rejimine karsi bölgedeki hesaplari için gelmelerini istedigi mülteciler, hesaplarin degismesiyle giderek bir yük olarak görülmeye baslandi. “Bunlari nereye kadar besleyecegiz” söylemleriyle mülteciler uluslararasi düzeyde de pazarliklara konu edildi.

Son olarak AB ile varilan anlasma geregi Avrupa’dan toplu olarak Türkiye’ye gönderilmeleri söz konusu oldu ve Türkiye, mülteciler için açik bir cezaevi haline getirildi.

Bütün bu sürece gelinceye kadar da basta Antep, Kilis ve diger sinir illeri olmak üzere yurdun dört bir yaninda yasam mücadelesi veren Suriyeliler, ucuz is gücü olarak görülmeleriyle birlikte türlü ayrimciliga ve saldirilara maruz kaldi.

Savas da dahil olmak üzere her durumu kazanç elde etmek için firsata dönüstürme çabasindaki sermaye sahipleri de bu durumdan faydalanmakta gecikmeyerek, basta tekstil olmak üzere hemen her alanda mülteciler üzerinden yeni emek sömürüsü planlari yapmaktan geri durmadilar.

NAZI KAMPLARINDAN KÖLE ISÇI!

Gün isigina çikarilan Nazi belgeleri, Nazi toplama kamplarinin tekeller tarafindan köle isçi pazarina dönüstürüldügünü ortaya koyuyor. Artik yüzlerce sirketin 2. Dünya Savasi sirasinda yasanan köle isçi vahsetine katildigi bir sir degil.

Ford, Siemens, Krupp ve IG Farben dünyaca bilinen birçok marka bu suça ortak! Kimi Nazilere mühimmat ve askeri araç üretti kimi Nazi partisine üniforma, kimi toplama kampindan ‘zorunlu is gücü’ ile içecek üretti kimi çikolata.

KAYNAK:  https://www.demokrathaber2.net/l

Template Design Memo