Maraş Girişimi

Geleceğimizin Birleştiği Yer

Home

Aşağı Terolar Kampı için itiraz dilekçesi Metni

İMZA KAMPANYASI Aşağı Terolar Kampı için Valiliğe sunulmak üzere  itiraz dilekçesi Metni

Kahramanmaraş’ta 4 yıl önce ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeliler için valilik koordinesinde, Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi'ne ait 477 dönümlük araziye 10 bin kişilik çadır kent kurulması kararlaştırıldı. Karar sonrası harekete geçen valilik ve AFAD yetkilileri, Kahramanmaraş Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi yöneticileriyle görüşmeler sonucu, çadır kentin kooperatif arsası üzerinde bir yıl süreyle kalması koşuluyla protokol imzaladı. İmzaların atılmasının ardından hızlı bir şekilde tamamlanan çadır kente 4 yılda yaklaşık 27 bin mülteci yerleştirildi.

Ancak, 2014 yıl haziran ayında Maraşlı “esnaf”lar Valilik le yapılan protokolün süresinin dolmasını gerekçe göstererek kampın kendi arazilerinden çıkarılmasını istedi. Perde arkasında ne döndü bilmiyoruz ama Valilik aynı tarihte “yer azlığını” gerekçe göstererek 10 bin kadar Suriyeli Kürt’ü bu kamptan tahliye edip Suruç’a geri gönderdi.

2015 Eylül ayında Maraş Valiliğinin eskide Aşağı Terolar (Sivricehöyük) Merası olan ve Büyükşehir yasası gereği Büyükşehir Belediyesi'ne devredilen 37 hektarlık arazinin üzerinde bu kampı kurmak istediği söylentileri dolaşmaya başladı.

2015 Aralık ayında BDP milletvekili Mahmut Toğrul Başbakanlığa soru önergesi verip bu söylentilerin doğru olup olmadığına dair Başbakanlıktan cevap istedi (BDP Milletvekili Mahmut Toğrul’un soru önergesini buradan okuyabilirsiniz). Aralık ayında Aşağı Terolu bir gurup arkadaş 300 kadar bireysel itiraz dilekçesi ile Valilik nezdinde itiraz ettiler (Maraş Valiliğinin Cevabını buradan okuyabilirsiniz). Daha sonraki dönemlerde 15 kadar Muhtar doğrudan Valilik ile görüşerek itirazları tekrar dile getirdiler (Muhtarların itiraz haberini buradan okuyabilirsiniz). 28 Şubat 2016 tarihinde Maraş Yaşam Platformu bir Protesto Mitingi düzenleyerek imza kampanyası başlattı. (Bu imza kampanyasına buradan imza atabilirsiniz).

İmza kampanyasını desteklemekle birlikte bireysel itiraz Dilekçeleri ile tepkimizi dile getirmenin daha etkili olacağı inancındayız. Kahramanmaraş Valiliği yasalar gereği Bireysel itiraz Dilekçelerine tek tek Cevap vermek durumundadır. İnancımız odur ki böyle bir durum da durumun ciddiyetini daha iyi kavrayıp Kampın yeni yerinin belirlenmesinde daha dikkatli olup, bölgenin hassasiyetlerine göre kararını verecektir.

Dolayısıyla bütün arkadaşlar bu dilekçeyi yaygın olarak doldurup bulundukları yerlerden doğrudan Valiliğe Faxla iletmeli. 3,5,10 sayıya bakmadan günlük olarak her yerden Valiliğe Fax göndermemiz gerekiyor.

11.03.2016
Selam ve Saygılarımızla
Maraş Girişimi Sözcülüğü
Mehmet Üstek ve Elif Sonzamancı

 

DİLEKÇEYİ PDF OLARAK BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ

 


 

Template Design Memo