Maraş Girişimi

Geleceğimizin Birleştiği Yer

Home

Maraş Girişimi Toplantısı Sonuç Bildirgesi

Maraş Girişimi yönetimi Almaya’nın Mainz kentinde yaptığı toplantıda Maraş Konferansı yapma kararı aldı

23 Nisan 2016 Tarihli Toplantımız Almanya, İsviçre, Fransa,  Belçika ve Türkiye’den komisyon sözcülerinin katılımıyla Mainz Pazarcık Derneği’nde gerçekleştirdik.

Varolma mücadelesi verildiği böylesi bir dönem de bütün Maraşlılara tek çatı altında örgütlenme çağrısı yapan toplantımız şu kararları almıştır:

 

1.Terolar İŞİD kampı olayı özel bir durum olmayıp devletin Maraş’ı Kürt Alevilerden arındırma politikalarının ulaştığı güncel durumdur. Maraş katliamı ile başlayıp göçerttirme, Afşin-Elbistan Termik santrali, Çöp, devasa çimento Fabrikaları politikaları ile devam eden bu süreç Terolar süreci ile yeni bir aşama kazanmıştır. Dolayısıyla Terolar süreci Maraş’ı Kürt Alevisizleştirme politikasının ne ilki ne de sonu olacaktır. Girişimimiz bunu Kürt Alevilere karşı geliştirilen bir sosyal-kültürel-demografik soykırım olarak tanımlamaktadır.

 

2. Dolayısıyla bu soykırım politikalarına karşılık günlük/göreli değil, uzun süreli bir örgütlük ile direniş geliştirmek esastır.

 

3. Bu direniş hukuksal süreçleri geliştirmekle birlikte temelinde halkın örgütlenip aktif karşı koyuşuyla gerçekleşecektir.

 

4. Direnişte Birlik esastır.

 

5. 15 Mayıs 2016 da Köln’de “Maraş Konferansı” düzenlenecektir. Bu konferansta devletin bu politikaları Terolar, Çimento Fabrikaları, Afşin-Elbistan Termik santrali bağlamında değerlendirilip ne ve nasıl yapmalıyız sorularına cevap alınacaktır. Konferansa Maraşlı bütün dernek kurum ve bireyler davetlidir.

 

6. Terolardaki güncel eylemlilik ile dayanışma amacıyla Avrupa’dan heyetler şeklinde ülkedeki eylemliğe katılım sağlanması.

Avrupa ve Türkiye’den sanatçı ve Aydınların Terolar’a düzenli olarak heyet olarak gönderilmesi.

 

7. Terolar da Milletvekilleri, aydın, Sanatçıların katılımıyla büyük bir miting düzenlemek.

 

8. Avrupa’daki Cemevlerinde ve Alibagan köyünde Terolar gündemli muhabbet Cemleri düzenlemek.

 

10. Terolarda direnişte yaralan arkadaşlar şimdilik bir maddi sorunları olmadığını bildirmişlerdir. Dolayısıyla Girişimimiz tekrar bir açıklama yapana kadar Avrupa da bu yönlü Para toplama çağrılarına karşı halkımızı uyarmak.

 

11. İstanbul da Terolar için bir miting yapmak.

 

12. 29 Mayıs da Frankfurt da bir gece yapılması.

 

13. Avukat Mehmet Çarman ve Terolar muhtarı Mehmet Caner’in katılımıyla Köln, Frankfurt, Manheim, Stuttgart, Fridrichshafen, Strasburg, Paris, Zürich ve Basel de Panel düzenlemek.

 

14. Strasburg ve Brüksel de merkezi mitingler düzenlemek.

 

15. Maraş Girişimi Tüzüğü tamamlanmış olup dernek başvurusu gelecek hafta yapılacaktır.

 

 

23 Nisan 2016

Maraş Girişimi

Template Design Memo